Ana Sayfa

Biz Kimiz

Biz Kimiz

Kırmızı et, çağlardan beri insanoğlunun en temel besin kaynağıdır. İçerdiği yüksek kaliteli esansiyel amino asitlere sahip protein, B12, demir ve çinko ile 7'den 70'e herkes için et demek, hayat demek, sağlıkla beslenmek demek. Oysa ülkemizde insanımız sağlıklı ve yüksek besin değerli ete kolayca ulaşamıyor, ulaşsa bile büyük meblağlar ödemek zorunda kalıyor.Herkes sağlıklı ve kaliteli ete kolayca, mümkün olabilecek en iyi fiyatla ulaşabilsin diye! Web sitemizi hizmetinize açtık.

 

Et deyince 40 yıllık deneyime, Konyalı Kasabı markasının güvenilirliğine sahibiz.

Tam 40 yıldır kastamonu'da hayvancılıkla uğraşan bir aileyiz. Edindiğimiz birikimle, bilinçli ve verimli üretim yöntemleri geliştirdik, hem hayvancılıkta hem et üretiminde imkansızı başardık. Ürettiğimiz eti kendi İşyerimizde insanımızın beğenisine sunduk.

Bugün Kastamonu'da sahip olduğumuz çiftliklerde hayvanlarımızı açık besi sistemi ile mevsiminde toplanan sebze ve meyvelerden yaptırdığımız doğal silaj ve dağ otu ile doğal besliyoruz . GDO'lu yem vermiyoruz; antibiyotik kullanmıyoruz. Stresten uzak ve fabrika yemi olmadan doğal besleyerek hem hastalıklardan korunmalarını hem de etlerinin sağlıklı ve yüksek besin değerli olmasını sağlıyoruz.

 

Etinden ekmeğine herşey %100 Bizim Üretimimiz

En güçlü yanımız ve farklılığımız üretim gücümüz. Etin üretiminden dinlendirilmesine, ,işlenip son ürün haline getirilmesine kadar tüm aşamalar kendi uzmanlığımızla ve kendi kontrolümüzde gerçekleşiyor. 

Whatsapp