Ana Sayfa

Izgarada Dana Antrikot

Izgarada Dana Antrikot

IZGARADA DANA ANTRİKOT TARİFİ

Malzemeler;

Et suyunu kaybetmeden, kuruyup sertleşmeden ve  lezzetini yitirmeden nasıl pişirilir?

Eti doğru bir şekilde pişirmek için olmazsa olmaz şey döküm tava. Çünkü döküm tavalar, et için gerekli olan 350 - 400 derecelere çıkabilmektedir. Diğer teflon türü tavalar, etin doğru bir şekilde mühürlenmesini engelleyecek ve etin suyunu kaybetmesine neden olacaktır.

Eti pişirmeden, yaklaşık yarım saat önce, buzdolabından çıkarıp oda sıcaklığında bekletin. Oda sıcaklığına gelen etin iki yüzünü ayçiçek yağı, deniz tuzu ile iyice ovun ve son olarak da tane karabiber ile tatlandırma işlemini tamamlayın.

Döküm tavayı önceden ocağa koyarak uygun sıcaklığa gelmesini sağlayın. İdeal olarak pişmiş diyebileceğimiz bir etin pişme seviyesi orta olmalıdır. Etin, “dry age” denilen sistemle özel dolaplarda 28 gün bekletilmesi ve içerisinde mermerimsi yağ dokusu olması ona ekstra bir lezzet ve yumuşaklık katacaktır. Ama eğer pişme seviyesi ortayı geçerse bu yumuşaklık ve tat azalacaktır.

Gelelim tekrar antrikotumuza. Eti, ısıtmış olduğunuz döküm tavada iki dakika boyunca mühürleyin. Daha sonra; eti 90 derecelik bir açıyla döndürerek aynı şekilde bir 2 dakika daha mühürleme işlemine devam edin. Sıra geldi pişmemiş olan diğer tarafa. Aynı işlemleri pişmemiş olan tarafta da yapın. Yani; 2 dakika mühürleyin, 90 derece çevirip bir 2 dakika daha mühürleyin.

Toplam 8 dakikada nefis, içi su dolu, yumuşacık etiniz hazır. Afiyet olsun.

Whatsapp